Uzm. Dr. Ömer Polat İle Gülüşünü Özgürleştir!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodonti Nedir? Diş Çapraşıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

İnci Gibi Dişlere Kavuşmak Hayal Değil!

Ortodonti, diş çapraşıklıkları ve çene bozuklukları ile ilgilenen diş hekimliğinin uzmanlık branşlarından biridir. Ortodonti, estetik ve fonksiyonel diş problemlerini farklı tedavi yöntemleriyle ortadan kaldıran diş hekimliği dalıdır.

Ortodonti sayesinde çocuk, genç ve yetişkin her yaştan hastanın diş çapraşıklıkları çözülmekte, ileri, geri ve dar çene yapıları olması gereken formuna ulaştırılmaktadır. Peki bu diş sorunları nasıl çözülüyor? Ortodonti tedavisi nasıl yapılır?

Diş Çapraşıklarınızı Uzman Hekimler Çözecek! Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda gelişen diş hekimliği teknolojileri sayesinde dişlerde çapraşıklık en basit sorunlardan biri olarak görülüyor. Hastanın diş teli ve ortodontik apareylerle sağlıklı bir diş dizilimine kavuşması sağlanıyor. Ortodonti tedavisi nasıl yapılır dediğimizde dişlerin hareket ettirilerek ideal pozisyonlarına ulaştırılması işleminin temel olduğunu söyleyebiliriz. Diş yüzeylerine takılan sabit apareyler ya da hareketli apareylerle dişleri estetik bir görüntüye ulaştırmak zor olmuyor.

Ortodonti nasıl yapılır sorususun detaylarına inecek olursak; ilk muayenede diş filminiz çekiliyor ve dişlerinizin çapraşıklık şiddetine bakılıyor. Ardından diş hekiminiz tedavinizin nasıl yapılacağı ve ne kadar süreceği hakkında bilgi veriyor. Ortalama diş teli tedavisi 1 – 3 yıl arası sürebiliyor. Çene bozukluğu olan hastalarda ise bu süre uzayabiliyor.

Ortodonti tedavisinin başlaması ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için dişlerin temizlenmesi gerekiyor. Tel takılmadan önce çürükler tedavi ediliyor, diş eti problemleri çözülüyor. Ardından metal diş telleri, şeffaf plaklar, porselen diş teli gibi seçeneklerden hangisinin size uygun olacağına göre tedavinize başlanıyor. Düzenli kontrollerle dişlerinizdeki değişim izleniyor ve pekiştirme tedavileriyle de alınan sonuç korunuyor.

Hafif Çapraşıklıklar İçin Şeffaf Plaklar

Dişlerinde hafif çapraşıklık olanlar için ortodonti tedavisi şeffaf plaklarla yapılır. 12 – 24 adet şeffaf plak her 15 günde bir değiştirilmek suretiyle uygulanır. Böylece hem diş teli takmak istemeyen hastalara alternatif sunulmuş olur hem de kişi daha konforlu bir tedavi süreci geçirir.

Hızlı Sonuç Almak İsteyenler İçin Metal Diş Telleri

Metal diş telleri ise klasik ortodonti tedavisi olarak yıllardır kullanılır. Diğer diş tellerine göre dişlere daha fazla kuvvet uygulayan metal diş telleri ile ortodonti tedavisinden daha hızlı sonuç alınır. Görüntü açısından belli olması bazı hastaların hoşuna gitmese de en etkili diş teli tedavisi metal diş telleridir.

Görüntüsünü Önemseyenler İçin Porselen Diş Teli Tedavisi

Metal diş teli takmak istemeyenler için bir diğer seçenek porselen diş telleridir. Porselen diş teli şeffaf yapıda olduğu için yakından bakılmadıkça diş yüzeyinde oldukları anlaşılmaz. Bu nedenle porselen diş telleri son yıllarda daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Çene Bozuklukları İçin Hareketli ve Sabit Apareyler

Çenenin önde ya da geride olması, çenenin dar olması ya da diş teli takmak için çene yapısının müsait olmaması durumunda hareketli ve sabit apareyler kullanılarak diş ve çene yapısı düzeltilir. Özellikle çocuk yaşlarda yapılması gereken bu tedavi sayesinde ilerleyen yaşlarda oluşabilecek sağlık sorunlarının da önüne geçilmiş olunur.

Diş Çapraşıklığı Tedavisi İçin Geç Kalmadınız!

Ortodonti tedavisi nasıl yapılır sorunuza genel bir cevap vermeye çalıştık. Ortodonti tedavisi olarak diş çapraşıklıklarınızdan kurtulurken genel diş sağlığı sorunlarının da önüne geçebilirsiniz. Ortodonti tedavisinin nasıl yapıldığı, ne kadar sürdüğü, ortodonti tedavi fiyatlarının neye göre değiştiği, ortodonti tedavisinde hangi diş tellerinin ve apareylerin kullanıldığı hakkında detaylı bilgi almak için diş hekiminize ulaşın.

Diş çapraşıklığı sorununuz varsa tedavi için hiçbir yaşın geç olmadığını unutmayın. Yaşınız kaç olursa olsun uygun tedavi yöntemi ile düzgün dişlere sahip olabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (544) 663 77 58