Uzm. Dr. Ömer Polat İle Gülüşünü Özgürleştir!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Lingual Ortodontik Tedavi İle Konforunuz Bozulmayacak!

Estetik Kaygısı Olan Hastalara Özel Çözüm: Lingual Ortodonti Tedavisi!

İlk olarak 1970’lerde kullanılan lingual diş teli, lingual tedavi ya da bir diğer adıyla görünmeyen diş teli tedavisi, özellikle estetik kaygıları bulunan ve ileri yaşlarda ortodonti tedavisi uygulanacak kişilerin tercih ettiği bir tedavi yöntemidir.

Her geçen gün gelişen diş hekimliği teknolojilerinin avantajlarından biri olan lingual ortodontik tedavide diş yüzeylerine herhangi bir braket ya da aparey takılmadan, diş braketlerinin tamamen dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılarak uygulandığı lingual ortodonti, kişiye özel olarak üretilmesi nedeniyle de tedavinin etkinliğini arttıran bir yöntemdir. Lingual tedavi nedir, lingual diş teli tedavisi nasıl yapılır, lingual ortodonti avantajları ve dezavantajları neler, gelin, yakından bakalım!

Lingual Tedavi Kimlere Uygulanır?

Lingual diş telleri, her yaşta ve ortodonti tedavisi olmak isteyen herkese uygulanabilir. Ancak özellikle; iş ve sosyal hayatları nedeniyle göz önünde olan kişiler tarafından tercih edilir.

Görünmeyen diş telleri olan lingual teller;

 • alt ve üst çene dengesizliği olan kişilere,
 • alt çene bozukluklarıyla dişleri öne kapanan kişilere,
 • dişlerde öne doğru kayma yaşayanlara,
 • estetik kaygısı olan kişilere,
 • işi ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem verenlere,
 • genel ortodontik sıkıntılara sahip kişilere,
 • diş gıcırdatma alışkanlıkları olan kişilere,
 • önde konumlanmış dişlerle çarpma gibi travma yaşamaya müsait olan kişilere uygulanır.

Lingual Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Peki lingual ortodonti nasıl yapılır? Lingual ortodonti yapılırken ilk olarak hastanın ağız filmi alınır ve dişlerinin dizilişine göre tellerin nasıl konumlandırılacağı belirlenir. Hazırlanan diş telleri ve braketler, dişin arka yüzeylerine indirekt olarak yapıştırılır.

Lingual ortodonti tedavisinde ayrıca Incognito ve Harmony olarak bilinen özel tedavi yöntemleri de kullanılabilir. Bu tekniklerde CAD/CAM sistemi sayesinde hastanın dişlerine tamamen adapte olabilen altın ve nikel-titanyum alaşımlı braketler üretilmektedir.

Takılan braketler ve diş telleri 4 – 6 haftalık kontrollerde dişlerdeki değişime göre değiştirilebilir. Metal diş tellerine göre tedavinin biraz daha yavaş olması söz konusudur ancak sağladığı avantajlar daha fazladır. Lingual diş teli tedavisinin avantajları;

 • Klasik metal tellere nazaran dışarıdan bakıldığında görünmezler.
 • Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir.
 • Braketler diş yüzeyinde olmadığı için tedavi süreci en iyi şekilde gözlemlenir.
 • Yetişkin hastalarda estetik kaygıları yok eder.
 • Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
 • Hastaların mesleki ve sosyal hayatlarını etkilemezler.
 • Hastanın yaşına, yüz yapısına ve gülüşüne uygun tasarlanan lingual diş telleri ile tedavi süresince yaşanacak sıkıntılar asgariye indirilir.

Metal diş tellerinin yarattığı görüntüyü sevmeyenler için ideal olan lingual ortodonti tedavisi, hastanın ideal dişlerine diğer uygulamalar gibi kısa sürede ulaşılmasını sağlamaktadır. Hem de daha konforlu bir şekilde…

Görünmeyen Diş Telleriyle Tedavi Ne Kadar Sürüyor?

Görünmeyen diş teli tedavisi olan lingual ortodonti, klasik ortodonti tedavisine göre daha uzun sürmektedir. Hastanın dişlerindeki çapraşıklığın şiddetine ve uygulanacak diğer ortodontik tedavi yöntemlerine bağlı olarak 1 – 3 sene gibi bir sürede lingual ortodonti tedavisi tamamlanabilir.

Lingual ortodonti tedavisi klasik diş tellerine göre daha pahalı olabilir. Lingual ortodonti fiyatları ve tedavi süreci hakkında bilgi almak için doktorunuza ulaşmanız sağlıklı olacaktır.

Lingual Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları Var Mı?

Lingual ortodonti çok avantajlı bir diş teli tedavisi olsa da elbette hasta için bazı zorlukları olacaktır. Görünmez diş tellerinin tek dezavantajı dişlerin arkasına yapıştırılması nedeniyle tedavinin daha uzun sürmesi ve kişinin konuşmasını metal diş tellerine nazaran daha fazla etkilemesidir. Görünmez diş tellerine alışma süresi ön yüzeye takılan tellere göre 1 – 2 ay daha fazladır. Ayrıca lingual diş tellerinin temizliği metal diş tellere göre daha zordur. Hastanın daha özenli olması gerekir.

Lingual ortodonti tedavisi nasıl yapılır, görünmeyen diş teli tedavisinin maliyeti ve tedavi sürecinde sizleri bekleyen hususlar hakkında bilgi almak için diş hekiminize hemen ulaşın…

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (544) 663 77 58