Uzm. Dr. Ömer Polat İle Gülüşünü Özgürleştir!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodonti Süreci Nasıl Kısalır?

Hızlandırılmış Ortodontik Tedavi Nasıl Uygulanır?

Diş çapraşıklıklarından rahatsız olan hastalar, ortodonti tedavisi ile dişlerini estetik bir görünüme ulaştırsalar da bazıları için ortodonti tedavi süresi uzun gelebilir. Hastanın diş yapısında göre 1 – 3 yıl hatta daha fazla sürebilen ortodonti tedavisi, sabır ve emek ister.

Peki ortodonti süreci nasıl kısalır? Ortodonti tedavisini hızlandırmanın yolu var mı? Hızlandırılmış ortodontik tedavi nasıl uygulanır? Bu soruların cevabı yazımızda…

Ortodonti Tedavi Süresini Kısaltmak Mümkün!

Mükemmel bir diş dizilimi ve içten bir gülüş için uygulanan ortodontik tedaviler, dişlerin yüzeylerine metal ya da seramik braketlerin yapıştırılması ile ilerleyen bir süreçtir. Diş teli tedavi süreci hastanın yaşına, hastayla diş telinin uyumun, diş yapısı bozukluğunun şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Bunun yanında ortodonti süresinin etkileyen faktörlerden biri de hastanın tedaviye ne kadar önem verdiği ve gösterdiği özendir. Hastanın randevularını aksatmaması, diş tellerini özenli ve dikkatli kullanması ortodonti tedavi süresini kısaltan etmenlerdendir.

Ortodonti tedavi süresi; dişlerdeki çapraşıklığın şiddetine, kullanılacak braketlerin kalitesine, hastanın dişlerine gösterdiği özene, hekim tarafından verilen braket lastiklerinin kullanımına göre değişmektedir. 1 – 3 yıl süren ortodonti tedavisi nasıl kısaltılır diyecek olursanız;

  • Hastadan hastaya göre değişebilen ortodonti tedavi süresi, kullanıcının diş teli tedavisi aşamalarına göstereceği özene bağlı olarak değişmektedir.
  • Ortodonti tedavisinde diş hekimi seanslarını aksatmamak ortodonti tedavi süresi üzerinde etkilidir.
  • Diş teli tedavisinin tam yapılabilmesi için diş fırçalama alışkanlığı kazanmak da ortodonti tedavi süresini kısaltır.
  • Yiyecek ve içecek alışkanlığını değiştirmek, sağlıksız besinleri ve braketleri kıracak yiyecekleri tüketmemek de ortodonti tedavisini kısaltır.
  • Ortodontik elastikleri gereken düzende kullanmak ortodonti tedavi süresinde etkili olmaktadır.

Hızlandırılmış ortodontik tedavi süresi; kullanılan son teknoloji braketler ve diş telleri ile birlikte doktor ve hastanın uyumuna, diş hekiminin deneyimine, hastanın ağız bakımını özenle yapmasına ve aksatmamasına bağlı olarak kısalacaktır.

Ortodonti tedavi süresi nasıl kısalır diyorsanız ayrıca; yiyecek ve içecek alışkanlıklarının değiştirilmesinin yani; sakız, lokum, çikolata, cips, fındık, fıstık gibi yiyeceklerin ve kola, gazoz gibi asitli içeceklerin tüketilmemesinin de etkili olduğunu bilin. Diş teli takma süresi, diş tellerine zarar vermeyecek şekilde yapılan uygun beslenmeyle de kısalmaktadır.

Ortodonti Tedavisinde Diş Hekimi Kontrollerinizi Aksatmayın!

Diş hekiminizin yararlanacağı hızlandırılmış ortodontik tedavi teknolojileri, modern braketler, dayanıklı diş telleri ve uygulamalarla diş teli tedavi süresi sandığınızdan daha kısa olabilir. Doğru bir diş hekimiyle ortodonti tedaviniz yaklaşık 5 – 6 ay erken bitebilir.

Size düşen görev ise ortodonti kontrollerinizi aksatmamanız, diş hekiminizle iyi iletişim kurarak beklentilerinizi doğru anlatmanız, diş teli lastiklerinizi düzenli kullanmanız, sert yiyeceklerden uzak durmanız ve dişlerinizin bakımını doğru yapmanızdır.

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (544) 663 77 58